top of page
Adaptiv_kert_logo_feher.png

Rólunk

Az a missziónk, hogy minél több ehető kertet, ligetet, erdőt hozzunk létre, és másokat is erre buzdítsunk. Olyan erdőkerteket, amelyek nemcsak a gazdájuknak nyújtanak örömet, élelmet és más hasznos javakat, hanem szükség esetén a környező településeknek is élelem forrásul szolgálhatnak.

20210531_145302.jpg

Csapatunk

Permakultúrás tervező, kerttervező

Radnóczi Ágnes

Gyerekkoromtól fogva különösen vonzódom a növényekhez, a természethez. Ehhez nagyban hozzájárultak kertészmérnök szüleim, a nagy-, déd- és ükszüleim, akik generációkon át mind kertészettel foglalkoztak.   

A diplomám megszerzése utáni években négy gyermeknek adtam életet. Ez idő alatt megismerkedtem a permakultúrával, és a saját kertemben kezdtem kísérletezni a különböző módszerekkel. Annyira magával ragadott ez a szemlélet, hogy képzésekre is beiratkoztam.   

Elvégeztem a Magyar Permakultúra Egyesület (MAPER) PDC képzését, és Rácz Péter angliai alapokra helyezett Hill and Garden kerttervező képzését.  

Annak érdekében, hogy az elmélet mellett gyakorlatot is szerezzek, tapasztalt permakultúrás szakember mellett kertész munkát vállaltam egy budapesti cég irodaháza mellett kialakított permakultúrás kertben. Az elsők között szereztem tapasztalatot arról, hogyan lehet permakultúrás rendszert kiépíteni egy vállalkozás irodája melletti zöldterületen, és hogyan lehet mindezt a cég életébe bekapcsolni.   

A permakultúrás projekt vezetőjeként 3 éven át irányítottam a kert gondozását, vezettem kertlátogatásokat, szerveztem a workshopokat felnőtteknek – kamasz és kisiskolás gyermekeknek egyaránt. Erről előadást is tartottam a MAPER által szervezett 2023-as Permakultúra Konferencián. Azért, hogy a tudás átadását még szakmaibb alapokra helyezzem, 2023-ban elvégeztem a MAPER által szervezett Képzők Képzése tanfolyamot.  

Mindeközben egyre többen találtak meg azzal a kéréssel, hogy a kertjük permakultúrás szemléletben való megtervezésében irányt mutassak.  Ennek hatására alapítottuk meg az Adaptív Kert Kft.-t. 

image (1).png

Az élet növekedésének elősegítése, az élet továbbadása mindig is a leghangsúlyosabb volt számomra. Négy gyermekes édesanyaként négyszeresen fontos a küldetésem. Felelősségemnek érzem, hogy az utánam következő generációknak élhetőbb, élőbb környezetet adjak át. 

Ügyvezető

Dr. Lelkes Zoltán

Lelkes_Zoltán (1).jpg

Vegyészmérnök és  matematikusként végeztem, majd PhD fokozatot szereztem az INSA de Lyon egyetemen. 2004-ben alapítottam meg az Optasoft közösségi céget. 2012 óta az ICG tanácsadójaként üzleti problémák megoldására specializálódtam, emellett az Université de Pau-n ellátási menedzsment optimalizást oktatok.

Az évek során egyre inkább a fenntartható gazdálkodás és a permakultúra felé fordultam. 2017-ben vásároltam egy 18 hektáros földterületet, ahol erdőkertet telepítek, és a permakultúrás elvek mentén kutatom a fenntartható élelmiszertermelés lehetőségeit. Permaculture Design Certificate-minősítésemet az Oregon State University-n szereztem 2020-ban. Singer Magdolnával közösen könyvet írtam, és fontosnak tartom a tudásmegosztást tanácsadás, közösségi projektek és gyakorlati megvalósítások formájában. Szenvedélyem a szarvasgomba-gyűjtés.

Három gyermek édesapjaként célom olyan agroerdészeti rendszer létrehozása, melyben növeny-gomba-talaj körforgással biztosítjuk a fenntartható jövőt.

Permakultúrás tervező

Kovács Ferenc

feri2025.jpg

A természet és a kert iránti szeretetet otthonról hoztam, de a hagyományos kertészkedési módszerek inkább eltávolítottak a földtől. Tíz éve döntöttem úgy, hogy létrehozok egy saját arborétumot, ekkor találkoztam a permakultúrával, ami gyökeresen megváltoztatta a szemléletemet. Rájöttem, hogy nemcsak egy szép, hanem egy életet  adó, fenntartható, tápláló rendszert is kialakíthatok.

2023-ban elvégeztem a MAPER Permakultúrás Tervezői Tanfolyamát (PDC), majd fél évig egy permakultúrás kertben dolgoztam, ahol rengeteg gyakorlati tapasztalatot szereztem. Ezeket az ismereteket a saját kertembe is beépítettem, ahol egy ellenálló, biodiverz életteret hozok létre, amely nemcsak az embereket, hanem az egész ökoszisztémát szolgálja.

Apaként hiszem, hogy nem nézhetjük tétlenül, ahogy a világunk a klímakatasztrófa felé rohan. A változás elkerülhetetlen, de nem mindegy, hogy hogyan alkalmazkodunk hozzá. Konkrét lépéseket kell tennünk azért, hogy a következő generációk is élvezhessék mindazt, ami nekünk megadatott. Ebben kulcsszerepet játszanak azok a kisebb-nagyobb zöld életterek, amelyek nemcsak élhetőbbé teszik a környezetünket, hanem menedéket is nyújtanak számunkra.

Hiszem, hogy tudunk tenni, és tennünk is kell. Immár több mint négy éve dolgozom saját fenntartható életterünk kialakításán, és szívesen segítek másoknak is elindulni ezen az úton. Ha szeretnél egy élhetőbb, biodiverz, fenntartható kertet vagy erdőkertet létrehozni, itt megtalálod az inspirációt és a gyakorlati segítséget.

Missziónk

Azt mondják, válságok korát éljük: nyakunkon a klímakatasztrófa, a globális gazdasági válság, a biodiverzitás válsága, a nyersanyaghiányok, a környezetrombolás... 

Ha elhisszük, ha nem, a jó hír az, hogy mindenkinek van lehetősége a cselekvésre. Tudjuk pozitívan alakítani a jövőnket, ha fenntartható ökológiai közösségeket hozunk létre.

Mi abban hiszünk, hogy akár egészen kicsi területen is ki lehet alakítani ilyen fenntartható ökológiai közösséget erdőkert formájában.  

Arra bíztatunk, hogy ha csak egy talpalatnyi területed is van, hozz létre velünk erdőkertet! 

Értéknyilatkozatunk

Munkánkban és életvezetésünkben a permakultúra 4 fő etikai alapelvének megfelelünk.

 Ígéretünket megtartjuk; ha ez korábban nem ismert tény miatt nem sikerül, akkor azonnal értesítjük az érdekelteket, és javaslatot teszünk a megoldásra.

 

Saját felelősségi körünkön belül önállóan lépünk és döntünk, amíg közösen elfogadott értékeinket és céljainkat betartjuk.


Elismerjük egymás értékeit, elfogadjuk a korlátait. Az emberi méltóság megőrzésére törekszünk egymás, a partnereink és magunk felé. Tisztelettel és asszertíven kommunikáljuk igényeinket, szükségleteinket és érdekeinket. Nyitottak vagyunk egymás véleményére.


Alaposan, fegyelemmel, mindig a legegyszerűbb megoldásra törekedve, a megfelelő technológiákat (appropriate technology) preferálva dolgozunk partnereinkért és egymásért.

 

Nyitottak vagyunk az újdonságokra, folyamatosan fejlesztjük a tudásunkat.


Megállunk a saját lábunkon, tisztességesen érjük el a sikereinket. Egyenrangú, partneri viszonyokat alakítunk ki cégen belül és kívül egyaránt.

 

A permakultúra 4 fő etikai alapelve

1.  Gondoskodás a Földről / Earth Care 

Védjük élő bolygónkat.

2. Gondoskodás az emberekről / Human Care

Óvjuk az emberi közösségeket és egyéneket.

​3. Gondoskodás a jövőről / Future Care

A legtöbbet hozzuk ki az erőforrásainkból úgy, hogy a jövő generációjának több jusson, mint nekünk.

4. Tudatos társadalmi és gazdasági átmenet / Transition Focus

Nem megújuló energiákat és technológiákat csak regeneratív befektetésként használunk.

Kapcsolat

+36204943688
erdo@adaptivkert.hu

Budapest, Sasadi út 17.

1118 Magyarország

bottom of page